Як правило, атлети, зосереджені на підвищенні витривалості, уважно ставляться лише до вуглеводів, ігноруючи важливість білкового харчування. У результаті серед подібних спортсменів нерідко спостерігаються негативні впливу подібних дієт, які позначаються як результативності, а й у здоров’я.

Спортсмени, серйозно зайняті розвитком витривалості, повинні споживати значно більше білка, ніж рекомендується звичайній здоровій людині, оскільки саме від білка залежить якість технічного обслуговування нашого тіла, його ремонт та зростання м’язової маси, не кажучи вже про імунну систему.

Низький вміст білка в раціоні призводить до подовження часу відновлення, викликає м’язову слабкість та пригнічує імунну систему, розповідає блог vnk1.kiev.ua. Хронічний дефіцит прийому білка анулює усі позитивні ефекти тренувань; замість цього ви станете схильні до зайвої стомлюваності, почнете відчувати млявість і навіть можете захворіти на анемію. Як правило, саме через дефіцит білка у деяких атлетів може виявлятися такий синдром як «перетренованість».

Чи важливий білок у раціоні легкоатлетів?

Білок. Питання, проблеми та відповіді

Питання важливості споживання білка витривалими атлетами потребує вирішення деяких хибних помилок. У даному блоці ми розглянемо три найбільш озвучуваних:

«Я думав, що високий вміст білка в раціоні необхідний тільки бодібілдерам …»

У чомусь ви маєте рацію, але як не крути, спортсмен будь-якого виду спорту є будівельником власного тіла, адже саме ми змушуємо його стає таким, яким бажаємо його бачити.

Цікавим є той факт, що атлетам, які тренують лише витривалість, білок необхідний у не менших кількостях, ніж культуристам, різниця лише в тому, як тіло розташовується протеїнами.

Бодібілдерам білок необхідний збільшення м’язової тканини; витривалим атлетам білок потрібен для ремонту вже наявної м’язової тканини, оскільки такого роду атлети з кожним днем переживають постійні виснажливі м’язові стреси.

«Підвищене вживання білка викличе небажане зростання м’язової маси…»

Насправді, все залежить від типу тренінгу. Тривалі тренування на витривалість зовсім не схильні до набору м’язової маси, незалежно від рівня споживання білка, тоді як відносно короткі силові тренування, звичайно ж, будуть. У будь-якому випадку м’язової тканини потрібен білок.

Крім того, основним фактором збільшення у вазі є не так сам білок, як загальний калораж. Тут працює всім відома проста істина: якщо ви не хочете набирати у вазі – спалюйте більше калорій, ніж витрачаєте.

«Мені завжди здавалося, що вуглеводи є найважливішим видом палива для виконання фізичних вправ…»

У той час як вуглеводи дійсно є кращим джерелом палива для організму, білок все ж таки відіграє не менш важливу роль не тільки в енергетичному обміні, але і в підтримці м’язової тканини, яка так необхідна для розвитку будь-якої спортивної якості.

Білки в основному відіграють роль свого роду «техніків», що ремонтують та обслуговують тканини організму, проте він дуже важливий і в енергообміні в тому числі. Через 90 хвилин тренувань на витривалість запаси глікогену практично повністю виснажені, і тіло починає шукати альтернативне джерело енергії.

Зрештою, джерелом енергії стають ваші власні м’язи, які є жертвою процесу званого «глюконеогенез». Він, у свою чергу, синтезує глюкозу з жирних кислот та амінокислот, при цьому вгадайте, звідки він бере ці амінокислоти – з м’язів.

Ступінь хворобливості та млявості після тривалого інтенсивного тренування є гарним індикатором розпаду м’язової тканини. Прийом білка або амінокислот під час тренування може врятувати вас від власного канібалізму організму.

Чи важливий білок у раціоні легкоатлетів?

Використання білка під час тренування

Важливо розуміти, що реальна потреба прийому білка та амінокислот настає лише на другу годину тренування та більше.

Одне дослідження [Lemon, PWR “Protein and Exercise Update” 1987, Medicine and Science in Sports and Exercise. 1987;19 (Suppl): S 179-S 190] показало, що при виконанні вправ 15% спалюваних калорій припадає на амінокислоти, взяті з м’язової тканини.

Якщо атлет, що розвиває витривалість, не забезпечуватиме себе споживанням достатньої кількості білка, то для підтримки енергетичного та хімічного балансу в жертву приноситимуться м’язові волокна. Простіше кажучи, якщо ви займаєтеся протягом 2-3 годин, вам необхідно забезпечити себе надходженням додаткових амінокислот, інакше ваше тіло почне їх випалювати з м’язової тканини.

У результаті все це створює проблеми не тільки під час виконання фізичних вправ (підвищення стомлюваності також підвищує рівень аміаку), а й після них, коли наш організм відновлюється після навантажень (тривале відновлення зумовлене надмірним ушкодженням м’язової тканини).

Підведемо підсумки

Якщо ви вважаєте себе далеко не дурним спортсменом, то постарайтеся переконатися в тому, що ваше тіло достатньо забезпечене не тільки вуглеводами, але і білками. Все це допоможе вам зменшити канібалізм власних тканин, а можливо, і повністю його запобігти.